Prvých päť pravidiel pre začínajúcich investorov

Vidina veľkých peňazí už roky privádza mnohých investorov na akciové trhy. A hoci by to tak mohlo vyzerať z filmov o úspešných obchodníkoch, zarábať obchodovaním na burze vôbec nie je jednoduché. Nevyžaduje to len kopu trpezlivosti a disciplíny ale aj veľkú porciu výskumu a pevné znalosti o akciových trhoch. A to sme s výpočtom len začali.

K tomu, čo všetko potrebujete, pokojne pridajte aj šťastie. Je super, ak je na vašej strane. Ak ho nemáte, resp. ak máte smolu, musíte urobiť všetko vo vašich silách, aby ste minimalizovali prípadné straty. Nespočetne veľakrát budete v situácii, keď sa budete rozhodovať, či podržať, predať alebo nakúpiť viac. Správne rozhodnutie bude znamenať zárobok, nesprávne stratu. Tu je niekoľko rád ako urobiť viac správnych rozhodnutí než tých nesprávnych rahoittaa.

1. Vyhnite sa stádovému zmýšľaniu

Typické rozhodnutie obchodníka je spravidla veľmi ovplyvnené tým, čo robia ľudia okolo neho, jeho známi, susedia či príbuzní. Keď všetci robia jednu vec, máte tendenciu urobiť to isté. Takáto stratégia sa však z dlhodobého hľadiska nemusí vyplatiť.

Netreba ani dodávať, že stádové zmýšľanie nie je to, čím na trhu zarobíte. Najbohatší a najúspešnejší investori spravidla zarobili na tom, že urobili niečo, čo iných nenapadlo. Jeden z najlepších investorov histórie Warren Buffett radí, že máte robiť práve opak toho, čo ostatní.

2. Robte informované rozhodnutia

Úsilie investované do výskumu sa vždy vyplatí a je dôležité tento čas pred samotnou investíciou stráviť. A hoci to odporúča každá učebnica o obchodovaní, investori robia napriek tomu často opak. Rozhodujú sa len na základe názvu spoločnosti alebo priemyslu, ku ktorému patria. Toto však zďaleka nie je spôsob, akým sa investujú peniaze na finančných trhoch.

3. Investujte do biznisu, ktorému rozumiete

Je možné, že vás bude lákať investovať do informačných technológií, lebo budete mať pocit, že tam to musí vynášať najviac. Hoci je pravdou, že naozaj tento sektor zarába a ukazuje sa ako ziskový pomerne často, neznamená to, že by ostatné oblasti nedokázali vynášať.

Nikdy neinvestujte do akcie, investujte do biznisu. A to do biznisu, ktorému rozumiete. Nesnažte sa v rámci výskumu spoznať len danú spoločnosť, ale zozbierajte informácie o celom biznise, v ktorom pôsobia. Ako sa im darí oproti konkurencii? Chystajú sa zmeny, ktoré by mohli ovplyvniť či už konkrétnu spoločnosť alebo aj celý biznis? Pokúste sa zistiť odpovede na tieto otázky. Nemusí to byť jednoduché, ale keby bolo, tak zarábajú všetci.

4. Nesnažte sa načasovať všetko na najlepšiu chvíľu

Medzi začínajúcimi obchodníkmi panuje presvedčenie, že obchodovanie na akciových trhoch je o schopnosti trafiť nákup presne vtedy, keď je cena najnižšia, a predať presne vtedy, keď je cena najvyššia. Lenže ani spomínaný Warren Buffett to takto nerobí, hoci má znalosti a vedomosti, ktoré by mu mohli pomôcť trafiť aspoň veľmi blízko. V skutočnosti však toto nie je potrebné.

Nikdy by ste sa nemali snažiť trafiť do presného načasovania. V skutočnosti sa to ešte nikomu nepodarilo úspešne a dlhodobo v niekoľkých cykloch. Chytiť presný vrchol a dno je mýtus. Aspoň dodnes tomu tak bolo a bude tomu tak aj do budúcna. V podstate platí, že omnoho viac obchodníkov pri takýchto pokusoch peniaze stratili.

5. Postupujte disciplinovane

Historicky sa ukazuje, že aj tie najúspešnejšie akcie mali svoje panické obdobia, keď investorov poriadne potrápili. Volatilita – teda nestálosť ceny – pripravila mnoho investorov o peniaze, ale mnohým naopak pomohla k skvelému majetku. V takýchto prípadoch však zohrávala veľkú rolu nutná dávka šťastia Suomi.

Z dlhodobého hľadiska je správnejšie investovať systematicky do akcií, ktoré hoci budú rásť pomalšie, budú rásť dlhodobo. Je nutné byť trpezlivý a nepanikáriť pri menších poklesoch. V takých chvíľach je potrebné dodržať si disciplínu a nenechať sa zlákať tým, že kamarátovi to rastie rýchlejšie.