Milan Lasica a Július Satinský

Milan Lasica sa narodil 3. Februára 1940 vo Zvolene. Detstvo prežil v Pliešovci. Vyštudoval dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia začal vystupovať spolu s kolegom Júliusom Satinským v divadle Tatra v autorských dialógoch. Dnes je Milan Lasica považovaný za humoristu, textára, herca, dramatika, prozaika, režiséra a moderátora. Spolupráca s Júliusom Satinským sa pretavila do niekoľkých výrazných literárnych počinov a do autorovej vlastnej relácie „Kto si je za dverami“. Ich knižný debut Nečakanie na Godota, ale aj ďalšie ich diela sú súbormi dramatických scénok a poviedok. Vo svojej tvorbe rozoberal najmä banálne životné situácie, preniesol ich až do absurdností. Milan Lasica napríklad zdramatizoval román V. Mináča, taktiež spolu so Satinským je autorom muzikálového prepracovania hry J. Soloviča. Sám sa Milan Lasica venoval viac textovaniu piesní a dokonca aj samotnému spievaniu бърз кредит. Časť jeho textov piesni dokonca vyšla aj knižne a to v dielach Bolo nás jedenásť či Piesne o ničom.

Milan Lasica je okrem iného aj výborný glosátor čo dokazoval v reláciách Sedem s.r.o a neskôr v relácii Sedem. Počas svojho pôsobenia získal niekoľko ocenení: Pribinov kríž II. triedy, Dosky, Cenu Dominika Tatarku a.i. Milan Lasica je aj nositeľom medaily za zásluhy a bol jedným so signatárov anticharty. Spolu s Júliusom Satinským získali ocenenie za celoživotné dielo. V súčasnosti je ženatý už niekoľko desiatok rokov s Magdou Vášaryovou, s ktorou má dve dcéry Hanu a Žofiu, obe jeho vnučky nesú meno Lasicová. O svojom súkromí sa rozrozprával dcére Hane do knihy Všetko o mojom otcovi. Priznal nie veľmi štandardné detstvo a rozrozprával sa o vzťahu so svojou matkou aj o tom, že sa ho ako malého vzdala. Jeho matka zomrela vo veku 92 rokov. Vyznal sa, dokonca aj z takých vecí, že so svojou prvou ženou Zorou Kolínskou sa ženiť nechcel a na rozdiel od súčasnej manželky, s ňou nechcel mať ani rodinu.

Július Satinský sa narodil 20. Augusta 1941 v Bratislave a zomrel 29. Decembra 2002. Bol to slovenský herec, dramatik, komik, spisovateľ a aj autor literatúry pre deti. Svoje detstvo aj celú mladosť prežil v Bratislave. Jeho herecké sklony sa uňho prejavovali už za detstva, keď vystupoval na recitačných súťažiach Hviezdoslavov Kubín. Strednú školu vyštudoval pedagogickú, pričom profesii vychovávateľa sa nikdy nevenoval. Vysokú školu VŠMU absolvoval v odbore dramaturgia. Jeho talent sa prejavil v tvorbe veľkého množstva scénok, kníh pre neho blízkou témou o Bratislave, a rovnako tak sa spisovateľsky vyžil v písaní kníh pre deti. Počas svojej kariéry sa rovnako ako Milan Lasica prejavil aj ako vynikajúci herec. Jeho prvou manželkou bola Oľga Lajdová, členka baletu a tanečnica z Lúčnice, prekladateľka zo španielčiny a angličtiny. Po dvadsiatich rokoch manželstva sa v karibskom mori pri plávaní utopila a zomrela. So svojou druhou manželkou MUDr. Vierou Satinskou má jednu dcéru Luciu a syna Jána. Počas svojej kariéry, aj po nej, bol tiež za svoju prácu ocenený. Získal Pribinov kríž I. triedy, titul Zaslúžilí umelec a in memoriam bol ocenený za humoristický prínos hereckej kreácii. Milan Lasica aj Július Satinský boli a doteraz sú nesmiernym prínosom pre Slovenskú hereckú, moderátorskú aj literárnu obec.