Má dnes hotovosť ešte miesto v biznise?

Ak máte viac než 30 rokov, možno si pamätáte prvé platby kartou. Neboli vôbec bežné, trvali neskutočne dlho a obchody, ktoré karty prijímali, boli považované za skutočne pokrokové. Dnes už platíme kartou stále častejšie, pokojne aj na tržnici. Dá sa dnes podnikať bez hotovosti? Pozrime sa na to bližšie.

V dnešnom super-konkurenčnom podnikateľskom prostredí musíte ako podnikateľ dať zákazníkovi na výber nielen v rámci produktov, ale aj v rámci spôsobov platby. Niekto dáva prednosť hotovosti, iný karte – kreditnej, či debetnej. V online obchodoch je škála ešte omnoho širšia. PayPal, bankový prevod, dobierka. Ak niečo z toho neponúknete, strácate oproti konkurencii. Ak zákazník nemôže platiť kartou, pôjde inam. Nič výnimočné comparar ofertas.

Poplatky, poplatky

S tým, aby ste zákazníkovi vyšli skutočne v ústrety, súvisia poplatky. Niektorí poskytovatelia vám dajú poplatok fixný, iní budú žiadať percento z objemu platieb. Jednou z klasických chýb, ktoré robí mnoho začínajúcich podnikov, je stanovenie limitov na platbu kartou, alebo prirátavanie poplatkov k platbám. Čo myslíte, zaplatí zákazník radšej za tovar 3 eurá, alebo 2,50 tovar a 50 centov poplatok za platbu? Prirodzene, tak ako v mnohých iných prípadoch – čo zákazník nevidí, to ho nebolí.

Poplatky musíte chápať ako súčasť biznisového prostredia v 21. storočí. Asi sa im nevyhnete, môžete si ale vybrať v akej výške ich budete platiť a aké služby za ne dostanete. Nie všetky služby bánk sú rovnaké, môžete dostať isté zľavy pri konkrétnych objemoch, alebo za ten istý poplatok dostať kvalitnejšiu službu. Nebojte sa pýtať a požadovať lepšie služby. Je to smutné, no banka vám môže poskytnúť lepšie služby vo chvíli, keď im pohrozíte odchodom obtener dinero.

A teraz tá hotovosť

Hotovosť má svoje výhody. Je to spravidla najrýchlejší spôsob platby, s okamžitou likviditou, bez doby spracovania. Prostriedky máte k dispozícii okamžite. Môžete ihneď platiť vaše faktúry alebo investovať do vlastného biznisu a tak prísť k ďalším peniazom. Nevýhodou na druhej strane je potom riziko straty alebo lúpeže. Nezabudnite, že v takomto prípade je skutočne zložité dokazovanie poisťovni, že ste hotovosť naozaj mali a prišli o ňu. Ak vaši zákazníci dávajú prednosť platbám v hotovosti, zabezpečte denné vklady do banky a nedržte väčšiu hotovosť pri sebe.

Používaniu hotovosti sa nevyhnete napríklad vtedy, ak poskytujete služby. V takom prípade je hotovosť najčastejším spôsobom platby. Spájajú sa s tým však viaceré riziká. Okrem už spomínaného rizika straty hotovosti alebo krádeže možno tiež hovoriť o nutnosti držať dostatok hotovosti a drobných peňazí na výdavky. Ďalším rizikom môžu byť falošné peniaze. Pri rýchlosti operácií, prijímania peňazí, vydávania a venovania sa ďalším klientom, sa môže raz-dva stať, že dostanete falošnú hoci skutočne kvalitne spracovanú bankovku.

Zdá sa, že hotovosť zatiaľ nevymizne. Nejaký čas nám ešte v obchodoch zostane, aj keď je naozaj na ústupe. V niektorých krajinách sa už absolútna väčšina platieb uskutočňuje prostredníctvom bezhotovostného styku.