Buďte ako rakúski dôchodcovia

Keď som bol malý, chodili k nám do mesta na výlety dôchodcovia z Rakúska. Rozprávali po nemecky a chodili k nám autobusom. Do Rakúska to bolo kúsok, do Nemecka ďaleko. Boli starí, tak sme si mysleli, že sú z Rakúska. Nikdy sme sa nepýtali. Boli totiž bohatí a my sme im závideli. Mysleli sme si, že v Rakúsku sú obrovské dôchodky. Dnes už viem, že to bolo trochu inak.

Hoci takzvaná „železná opona“ padla pred viac než štvrťstoročím, v niečom sme stále východná Európa. Nepružný dôchodkový systém, ktorý sa nedokáže postarať o starých ľudí, je určite jedným z tých východných znakov. Keď som bol malý, myslel som si, že na západe je to omnoho lepšie. Ono to lepšie je, ale tiež nerozdávajú dôchodcom zlaté tehly. Len vďaka trhovo orientovanej kultúre už dávno pochopili, že na dôchodok treba sporiť webové stránky.

Štát ako najhorší hospodár

Ak chcete prísť o všetky svoje peniaze, dajte ich štátu. Bol by som rád, ak by to bolo inak, no žiaľ nie je. Štát nevie hospodáriť, lebo zo štátneho „krv netečie“. Nikomu nevysvetlíte, že to sú vlastne naše spoločné peniaze, sú raz štátne a hotovo. Štát potrebuje, aby mladí ľudia pracovali a odvádzali peniaze do sociálnej poisťovne. Musí to tak byť, lebo tie peniaze idú rovno na starobné dôchodky.

Je štát pripravený na situáciu, keď bude viac starých ľudí než mladých? Absolútne nie. Peniaze v sociálnej poisťovni sa totiž skutočne doslovne „prejedia“ a nič sa nezhodnocuje. Preto musíte zabudnúť na štát a začať na dôchodok sporiť samostatne.

Najvýhodnejší nemusí byť dôchodkový, ale zvážte ho!

Sadnite si s finančným poradcom a prediskutujte možnosti. V niektorých situáciách máte nárok na daňové úľavy, ak budete sporiť v dôchodkovom systéme. Zvážte však, či výška takto získanej výhody je rovnaká ako úrok, ktorý by ste mohli dostať v nejakom podielovom fonde. Predsalen je riziko, že dôchodkový fond štát znárodní – stalo sa to pred pár rokmi v Maďarsku. Zvážte riziká a prípadné zisky a výhody.

Existuje mnoho programov, do ktorých sa zapájajú aj zamestnávatelia. Jednoducho, ak niečo nasporíte, zamestnávateľ vám dá príspevok. Toto nemusí byť tiež na zahodenie a určite to stojí za zváženie.

Sporte koľko to ide

Nastavte si pravidelné dôchodkové sporenie prostredníctvom odvodov vo forme trvalého príkazu. Zrátajte si, koľko potrebujete na dôchodok – to vôbec nemusí byť zložitý výpočet. Vyrátajte si ako chcete žiť, koľko budete mesačne potrebovať. A vynásobte to desiatkami rokov, ktoré si chcete dôchodok užívať. Dostanete obrovské číslo, ktoré vás môže na prvý pohľad šokovať. Ale takto to žiaľ je. Môžete byť len radi, že toto číslo vidíte už teraz, kým ho dokážete dosiahnuť. Horšie je, ak začnete sporiť v päťdesiatke.

Sporte nie podľa toho koľko musíte odkladať, aby ste dosiahli prémiu, ale podľa toho, koľko chcete mať odložené na dôchodok. A nastavte si svoje sporenie aj s ohľadom na infláciu. Nezabudnite, že vždy sa ľahšie zvyšuje o percentá ročne než skokmi naraz. Hoci to bude teraz vyznievať všetko strašidelne, nikto sa nechce musieť na dôchodok sťahovať len preto, že si už nemôže dovoliť svoj životný štandard peniaze v Kazachstane.

Dnes už viem, že tí rakúski dôchodcovia nemali až tak vysoké dôchodky. Ale vyrastali v krajine, ktorá ich učila zarábať a sporiť a nespoliehať sa na štát. My sa to ešte musíme trochu učiť.